fbpx

5 Przewag Dlaczego Trading Jest Lepszy Od Inwestowania

Chcesz pomnożyć swój majątek i zastanawiasz się, gdzie warto ulokować kapitał, aby osiągnąć stosunkowo szybki zysk? 

W inwestycjach długoterminowych, takich, jak np. papiery wartościowe i akcje? A może lepiej wybrać handel na rynkach finansowych, który pozwala zarabiać w krótszym terminie? 

Zobacz 5 głównych przewag tradingu nad inwestycjami długoterminowymi, bo to mocno otworzy Ci oczy. Szczególnie jeśli nie dysponujesz dużym kapitałem na początek. 

1. Zarabiasz zarówno na spadkach, jak i wzrostach

W tradingu zarabiasz niezależnie od kondycji rynku. Tradycyjne inwestycje to gra długoterminowa. Liczysz na to, że np. firma, której akcje kupiłeś, w kolejnych miesiącach lub latach zyska na wartości i w ten sposób zarobisz. Największą wadą tego rozwiązania, to konieczność zamrożenia kapitału na długi okres, a to nie każdemu pasuje. 

Do tego dochodzi niepewność. Istnieje wiele wątpliwości co do przyszłości globalnych warunków ekonomicznych, szczególnie gdy największe gospodarki świata są zaangażowane w wojny handlowe. W takim przypadku trading jest znacznie lepszy i paradoksalnie bezpieczniejszy niż inwestowanie długoterminowe

I co najważniejsze, w tradingu zarabiasz zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Dzięki temu nie czekasz jak na szpilkach na wzrosty, ale masz pieniądze nawet wtedy, gdy rynek szoruje po dnie. 

2. Handlujesz nawet 3 minuty dziennie i gdziekolwiek tylko chcesz

Sądzisz, że trading wymaga wielu godzin żmudnego siedzenia przed komputerem? Otóż nic bardziej mylnego. Oczywiście nie ma problemu, jeśli spędzać na handlu nawet kilka godzin dziennie, ale równie dobrze Twój handel może trwać 5 minut. Nie ogranicza Cię też miejsce, bo możesz handlować ze swojego pokoju lub leżąc na plaży w ciepłych krajach. 

Tymczasem, aby zainwestować np. w papiery wartościowe, musisz przeprowadzić dokładne badania i mieć pewność, że firmy, w które chcesz inwestować swoje pieniądze, są stabilne. To zajmuje mnóstwo czasu, a o tym, czy Twoje badania były skuteczne, dowiesz się dopiero za przynajmniej kilka miesięcy. 

3. Możliwość korzystania z mało ryzykownych dźwigni finansowych, które pomogą szybciej pomnożyć kapitał

Dźwignie finansowe sprawiają, że aby handlować na rynkach finansowych, nie potrzebujesz wielkiego kapitału. O tym jak dokładnie działa dźwignia finansowa, pisałem w osobnym artykule

Teraz musisz wiedzieć tylko, że dźwignia sprawia, że zysk, który osiągniesz z zainwestowania małej sumy, jest tak duży, jakbyś na inwestycję przeznaczył o wiele więcej pieniędzy.

Czyli zakładając, że wchodzisz na rynek z kapitałem 1000 zł, to decydując się na dźwignię 1:100, jakbyś miał 100,000 zł. Dzięki temu, inwestując niewielką kwotę, Twoja transakcja może przynieść duży zwrot. 

Z pewnością spotkałeś się z opiniami, że handel na rynkach finansowych niesie za sobą dużo większe ryzyko, aniżeli klasyczne inwestycje. To prawda, jednakże da się go skutecznie ograniczać poprzez stosowanie bezpiecznych zleceń stop loss, które w razie pomyłki – ograniczą ewentualne straty do absolutnego minimum.

4. Zarabiasz regularnie i możesz dorobić drugą pensję lub utrzymywać się tylko z tradingu

Kiedy poznasz funkcjonowanie rynków finansowych i zaczniesz stosować skuteczną strategię handlową, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tradingu dorobić drugą pensję lub całkowicie się utrzymywać. 

Znika też konieczność czytania wielu książek ekonomicznych, raportów, gazet, czasopism itd. Inwestując długoterminowo, musisz stale aktualizować wiedzę o najnowszych trendach biznesowych, funkcjonowaniu gospodarki (nie tylko polskiej, ale całego świata). 

Tymczasem w przypadku tradingu Cię to nie obchodzi. Możesz zarabiać pieniądze w każdych okolicznościach, bez względu na to, co dzieje się na całym świecie.

5. Możesz handlować, na jakim rynku i nie musisz niczego kupować jak w krypto, bo wystarczy handlować ceną

Zasada działania rynków finansowych jest taka sama, niezależnie od ich rodzaju. Zatem jeśli najdziesz konkretny system i będziesz się go sumiennie trzymał, to gwarantuję, że efekty będą widoczne już w ciągu pierwszych kilku dni, a może nawet godzin. 

Sam korzystam z niezwykle prostego modelu, który odkryłem wiele lat temu, a który pozwala mi się utrzymywać z tradingu i sprawił, że od lat nie mam żadnego miesiąca stratnego. 

Ten system pozwala mi przewidywać ruchy algorytmów działających na rynkach. Jakich algorytmów? Opisuję ich działanie w tym artykule. 

Wniosek? 

Czy trading jest dla każdego? Z pewnością nie, ale każdy, kto się tego nauczy może spać spokojnie, bo wtedy żadne zawirowania na światowych rynkach nie są mu straszne. 

Dlatego jeśli szukasz sposobu na skuteczne i stosunkowo szybkie pomnożenie swojego kapitału, to trading może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Ale tylko pod jednym warunkiem! Że podejdziesz do sprawy poważne i poświęcisz czas na odpowiednią edukację w tym zakresie. W przeciwnym razie dołączysz do ponad 90% osób, które na rynkach finansowych tracą. 

Inwestowanie długoterminowe również powinieneś rozważyć. Polecam dywersyfikowanie dochodów, aby nie ograniczać się wyłącznie do jednego źródła.